Gebe Okulu
07 Kasım 2019

GEBE OKULU

 Gebe okulumuz sağlıklı gebelik ve doğum sürecinin yaşanması ,bebek bakımlarının daha bilinçli bir hale getirilmesi amacıyla hizmet vermektedir.

Gebelerin aldıkları eğitimler sayesinde ,gebelik,gebelikte karşılaşabilecekleri sıkıntılarla baş edebilmeleri,yenidoğan bakımı konusunda bilgi ve beceri düzeylerinin arttırılması sağlanmaktadır.         

Gebe okulu eğitimleri haftada 1 gün 2 saat ,6 haftalık eğitim programı şeklinde yürütülmektedir.1 saat teorik olarak interaktif bir eğitim,1 saat kas ,solunum,kegel ve gevşeme egzersizleri şeklinde yapılmaktadır.
Ücretsiz bir eğitim programıdır.12. haftadan itibaren kayıtlar alınıp 22. Haftada eğitim başlamaktadır. 33-34 hafta üzeri olan gebelere hızlandırılmış en az 3 oturum şeklinde program ayarlanır.

Eğitim programı ve içeriği :

  1. Hafta :Doğum felsefesi ,kadın ve erkek üreme organları,gebeliğin oluşumu. Solunum ,kas,kegel ve gevşeme egzersizleri.
  2. Hafta: Gebelikte annede görülen fiziksel ve ruhsal değişiklikler.Gebelikte beslenme,solunum,kas,kegel ve gevşeme egzersizleri.
  3. Hafta: Doğum,doğum dalgaları ile baş etme yöntemleri, solunum,kas,kegel ve gevşeme egzersizleri
  4. Hafta: Doğuma hazırlık ,sezeryan doğum ve epidival anestezidoğum pozisyonları solunum,kas,kegel ve gevşeme egzersizleri
  5. Hafta: Lohusalık dönemi ve bakımı ,aile planlaması solunum,kas,kegel ve gevşeme egzersizleri
  6. Hafta: Anne sütü,emzirme ,bebek bakımı,bebek banyosu ve bebek masajının uygulamalı anlatımı

Sorumlu Hemşire Arife AYDIN   0232 743 48 06 (148)