Anne & Bebek
19 Şubat 2024

BEBEK DOSTU HASTANE
Hastanemiz 2014 yılı itibariyle Dünya Sağlık Örgütü ve Unicef tarafından önerilen Başarılı Anne Sütü Uygulamaları nedeniyle “BEBEK DOSTU HASTANE” unvanını almış olup, poliklinik katında bebek bakım ve emzirme odamız bulunmaktadır.

Emzirme Politikamız
1-
Hastanemizde doğan tüm bebekler, tıbbi zorunluluk olmadığı sürece yalnızca anne sütü ile beslenir ve gerekmedikçe ek besin verilmez. Biberon ve emzik kullanılmaz.
2-Doğum öncesinde tüm anne adaylarına ve aile bireylerine sözlü ve yazılı eğitimler verilir.
3-Hastane içinde emzirmenin yararları ve yöntemlerini vurgulayan pano ve broşürlerin kullanımı sağlanır. Kurum içerisinde mama reklamı ya da tanıtımına izin verilmez.
4-Bebekler doğumu takiben yarım saat içinde servis hemşiresi gözetiminde emzirilir. Uygun emzirme gerçekleşene kadar anneye pratik destek sağlanır.
5-Anne ve bebeğin görsel ve tensel teması uygun iletişim ve yeterli emzirme için şarttır. Sağlık sorunları dışında anne ve bebeğin aynı mekânlarda kalmaları sağlanır.
6-Annelere bebeklerini, bebeğin istediği sıklıkla ve sürede emzirmeleri önerilir. Taburcu olana kadar anne sütünün önemi, emziren annelerin karşılaşabilecekleri sorunlar ve üstesinden gelme yöntemleri konusunda anneler bilgilendirilir.
7-İlk altı ay boyunca yalnızca anne sütü ile beslenmenin yeterli olduğu ve ek besinlere eğer gerekiyorsa sadece doktor önerisiyle başlanması gerektiği konusunda annelere eğitim verilir.
8-Düzenli poliklinik kontrolleri ile emzirmenin devamı sağlanır. Emzirmeyle ilgili oluşabilecek sorunlarda Toplum Sağlığı Merkezleri ve Aile Hekimlikleri ile işbirliği yapılarak yönlendirilir.
9-Annelerin bebeklerinden zorunlu ayrıldıklarında emzirmeye nasıl devam edecekleri ile ilgili eğitim verilir. 10-Ġlgili tüm sağlık personeli bu politika doğrultusunda düzenli aralıklarla eğitilir ve sisteme destekleri sağlanır.