08-14 Ocak 2024 Enerji Verimliliği Haftası kutlu olsun!
21 Şubat 2024

08-14 Ocak 2024 Enerji Verimliliği Haftası kutlu olsun!
Yaşam standartlarınızdan taviz vermeden enerji tüketiminizi azaltarak hem cebinizi hem çevreyi hem de geleceğinizi koruyabilirsiniz.

Nasıl mı? Enerji tüketimi sırasında oluşan kayıpları önleyerek! Gelin, hayatımızda büyük önem taşıyan ve bize nice zorluklarla ulaşan enerjiyi evde, yolda, işte, okulda daha verimli kullanalım, aklımızla verimli yaşayalım!

Enerji Verimliliği Nedir?
Enerji Verimliliği: Binalarda yaşam standardını ve hizmet kalitesinin, endüstriyel işletmeler de ise üretim kalitesi ve miktarının düşüşüne yol açmadan, birim hizmet veya ürün miktarı başına enerji tüketiminin azaltılmasıdır. Bir bakıma yaşam standartlarını değiştirmeden tasarruf etmektir.

Peki yaşam standartları derken nelerden bahsediyoruz?
Hepimiz günlük hayatımızda belli bir enerji harcıyoruz. Evimizdeki beyaz eşyalar, arabamızdaki yakıt, iş yerimizde ya da okulumuzdaki ısıtma/soğutma sistemleri…  Şöyle düşünün; annemizin haftada 5 kere çalıştırdığı çamaşır makinesi yine haftada 5 kere çalışacak, arabanız yine her gün işten eve gitmeye devam edecek, iş yeriniz yine ısınacak, ama tek bir farkla! Enerjiyi verimli kullanıp tasarruf ederek!

Eski tip çamaşır makinesini A+++ enerji sınıfı bir makine ile değiştirirseniz, klimayla camları aynı anda açmamak gibi birkaç basit önlem alarak arabanızı verimli sürüş teknikleriyle kullanırsanız ya da iş yerinizde veya evinizde soğuk havayı dışarıda tutacak ısı yalıtımı yaptırılmışsa bunların hepsi verimlilik demek. Hem de alışkanlıklarınızdan, hayat kalitenizden hiçbir şey kaybetmeden!

Enerji Verimliliği Kavramları
Kaynak verimliliği; doğal kaynakların sürdürülebilir olarak üretilmesi, işlenmesi ve tüketilmesidir. Enerjimizi geleceğe saklamak için, ülkemizde kullanılan yenilenebilir ve yenilenemeyen enerji kaynaklarının bilincinde olmalı, dışarıya olan bağımlılığımızı azaltmalıyız.
Uzmanlar 10 yıl içinde harekete geçilmezse dünyanın geleceği için artık bir geri dönüş umudu kalmayacağı konusunda bizleri uyarıyor. Sen de enerji verimliliğinin ve kavramlarının farkında ol, aklınla verimli yaşa!

Nasıl Verimli Yaşarım
"Yaşam standartlarımdan taviz vermeden enerji tüketimini azaltarak nasıl verimli yaşarım?" diyorsanız bunu hem cebinizi hem çevreyi hem de geleceğinizi koruyarak yapmanız mümkün!

Enerji tüketimi sırasında oluşan kayıpları önleyerek! Gelin, hayatımızda büyük önem taşıyan ve bize nice zorluklarla ulaşan enerjiyi evde, yolda, işte, okulda daha verimli kullanalım, aklımızla verimli yaşayalım.


sss